• SOČ: Středoškolská odborná činnost
  celoročně

  Je jedno, jestli Tě baví matematika, biologie nebo něco úplně jiného. Několik měsíců budeš přemýšlet, bádat, experimentovat, psát, konzultovat se školitelem. SOČ je zkrátka soutěž středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech.

  Přejit na web akce
 • Kreativně-technický kroužek
  celoročně

  Kroužek plný experimentů a kreativní výroby. Každý týden si žáci 6.–9. tříd vyrobí a odnesou domů svůj vlastní experiment nebo výrobek. Na kroužku učíme pájet, pracovat s pilou, kladivem, řezákem i chemoprénem. A nebude chybět ani špetka chemie.

  Přejit na web akce
 • Úžasný letní tábor
  červenec–srpen

  Týdenní fyzikálně-experimentální tábor pro děti ve věku 10–15 nebo 15+ let, jehož cílem je objevovat, přemýšlet, poznávat a užít si prázdnin! Program mísí fyzikální hry i workshopy a objevování světa prostřednictvím vlastní zkušenosti.

  Přejit na web akce
 • Fyzikální praktikum
  říjen–leden

  Fyzikální praktikum mohou navštěvovat studentské kolektivy pod vedením svého středoškolského učitele. Praktikum je nainstalováno v místnostech fyzikálního praktika Ústavu fyzikální elektroniky a je plně technicky vybaveno včetně návodů k měření.

  Přejit na web akce
 • Pozoruhodný křemík, Mrazivý dusík
  celoročně

  Přednášky doplněné atraktivními a neobvyklými experimenty na vyžádání uskutečníme přímo na střední škole. Jsou navrženy tak, aby co nejméně narušily běžný chod školy: nemají zvláštní nároky a jejich délka je omezena na jednu vyučovací hodinu.

  Přejit na web akce
 • Fyzikální soustředění „Cikháj"
  září

  Tradiční soustředění, které se koná počátkem září již od roku 1995. Přednášky, fyzikální experimenty i samostatná studentská měření vždy spojuje určité jednotící téma. Odborný program doplňují sportovní a herní aktivity.

  Přejit na web akce
 • Fyzikální kavárna
  celoročně

  Pravidelné odborné a společenské setkání určené nejen učitelům fyziky. Kavárna slouží také jako místo pro podporu učitelů fyziky, výměnu zkušeností, posílení pocitu sounáležitosti v komunitě lidí se společným zájmem a potlačení efektu „vyhoření“.

  Přejit na web akce
 • Semináře z fyziky
  celoročně

  Oddělení Obecné fyziky na Ústavu fyzikální elektroniky PřF MU pořádá celoročně (na nepravidelné bázi) popularizační přednášky, které jsou určené zejména pro středoškolské studenty se zájmem o zajímavá fyzikální témata.

  Přejit na web akce
 • Astronomický kroužek v Brně
  celoročně

  Astronomický kroužek má za úkol rozvíjet zájem dětí o vesmír a přírodní vědy. Kroužek je rozdělen do třech skupin podle věku a znalostí dětí, aby si na své přišli jak zvídaví prvňáčci, tak středoškoláci s vážným zájmem o vědu.

  Přejit na web akce
 • Plazma v laboratorní i technické praxi
  celoročně

  Ukázky generování plazmatu a působení na materiály. Vhodné pro vyšší ročníky SŠ s výukou fyziky nebo elektrotechniky, především pro mimobrněnské studenty neúčastnící se Noci vědců/dnů otevřených dveří.

  Přejit na web akce
 • Průzkum restaurovaných předmětů
  celoročně

  Exkurze/stáže pro SŠ/VOŠ z oblasti restaurování a konzervování předmětů kulturního dědictví, přibližující studentům moderní metody v současnosti užívané k materiálovému průzkumu restaurovaných předmětů. (Též anglicky.)

  Přejit na web akce
 • InterSoB
  duben

  Jednodenní soutěž středoškolských studentů, při které máte možnost podívat se do zákulisí Masarykovy univerzity, vyzkoušet si své schopnosti v různých oblastech, udělat si s kamarády zajímavý výlet po Brně a poměřit svoje síly s dalšími týmy.

  Přejit na web akce
 • N-trophy
  únor–březen

  Soutěž pro tříčlenné týmy středoškoláků, kteří se nebojí vědy a experimentu. Kvalifikace je otevřena všem a úlohy řešíš z pohodlí domova. Ve finále to otestuješ i v laboratořích MU, kde je vše spojeno v jeden příběh. Máš na to? Slož tým a dokaž to!

  Přejit na web akce
 • T-exkurze
  říjen–prosinec, duben–červen

  Ochutnej vysokoškolské studium. Navštiv laboratoře, zjisti více o oboru, který třeba budeš jednou chtít studovat. Vybereš si jedno nebo více témat, nastuduješ materiály a vyplníš test. A pak už jdeš na T-exkurzi, zkoumat, co tě zajímá.

  Přejit na web akce
 • Robotiáda
  únor

  Největší robotická soutěž v ČR pro 1–4členné týmy kluků a holek ze ZŠ a SŠ. Disciplíny jsou čára, dálkový medvěd, autonomní medvěd a sprint. Je tu i kategorie freestyle, kde můžete předvést svoji invenci a šikovnost bez omezení.

  Přejit na web akce

O akcích

Tento web sdružuje akce Přírodovědecké fakulty, Fakulty informatiky a Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity pro středoškoláky. Můžeš na něm najít například korespondenční semináře nejrůznějších oborů, kroužky, workshopy, soutěže, letní školy a mnoho dalšího. Akce jsou k dispozici také ve formě brožury. Akce na tomto webu se čas od času mění, historii webu lze nalézt v gitovém repozitáři.

Tuto stránku spravuje Spolek přátel severské zvěře FI MU.
Chceš-li změnit údaje u svojí aktivity uvedené na tomto webu, uprav je v správcovské tabulce a napiš na prostredoskolakyloskarlos@fi.muni.cz.

Použité fotografie jsou z archívu jednotlivých akcí a archívu PřF a FI.

Design: Adéla Stopka, technická realizace: Honza Horáček, zpracování dat: Martin Ukrop.