• Interaktivní biologický seminář
  celoročně

  IBIS je interaktivní, zábavný, dobrodružný biologický seminář pro všechny středoškoláky se zápalem pro biologii. Během školního roku na vás čeká několik sad úloh z nejrůznějších biologických odvětví a víkendové soustředění.

  Přejít na web akce
 • SOČ: Středoškolská odborná činnost
  celoročně

  Je jedno, jestli tě baví matematika, biologie nebo něco úplně jiného. Několik měsíců budeš přemýšlet, bádat, experimentovat, psát, přepisovat, konzultovat se školitelem. SOČ je soutěž středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech.

  Přejít na web akce
 • Zoologické praktikum v Bioskopu
  celoročně

  Jak funguje včelí úl? Kteří živočichové přežijí var? Jak vypadá křídlo motýla pod mikroskopem? Proč se klíště drží jako klíště? Pokud vás zajímají odpovědi, rádi byste vše viděli na vlastní oči a sami si vyzkoušeli, přihlaste se na tento kroužek.

  Přejít na web akce
 • Kurz molekulární biologie a biochemie
  září–leden

  Tématem je centrální dogma molekulární biologie. V experimentální části si vyzkoušíte techniky molekulární biologie a biochemie. V té teoretické budeme diskutovat o tom, co je věda, jak se stát vědcem, jak získávat a jak prezentovat informace.

  Přejít na web akce
 • Vědecké projekty pro středoškoláky
  únor

  Projekt je určen pro vysoce motivované středoškolské studenty, kteří mají zájem svou SOČ z oblasti biologie a chemie zpracovat ve vědecké laboratoři. Jde o praktický kurz v Bioskopu a setkání s vedoucími, kteří představí svá témata SOČ.

  Přejít na web akce
 • Terénní biologové v akci
  celoročně

  Kurz pro zájemce o botaniku a zoologii. Studenti se seznámí s běžnými i vzácnějšími druhy rostlin, živočichů a hub jak na exkurzích, tak i následně při práci v laboratoři. Kurz se koná jednou za čtrnáct dní.

  Přejít na web akce
 • Týden vědy
  listopad, únor

  Kurz zaměřený na praktické ukázky metod využívaných při sběru a vyhodnocení biologických dat. Studenti v rámci kurzů zjistí, kolik váži jádro buňky, jak vypadá moderní herbář a zoologické sbírky, jak využít data získaná analýzou DNA apod.

  Přejít na web akce
 • Kurz biologie v Kaprálově mlýně
  květen–červen

  Baví vás botanika nebo zoologie? Chcete se dozvědět něco o metodách, které používají při své práci profesionální botanici i zoologové a některé z nich si vyzkoušet? Pojeďte s námi do Kaprálova mlýna blízko Ochozu u Brna.

  Přejít na web akce
 • Botanické exkurze
  květen–červen

  Cílem exkurze je seznámit studenty s flórou, poznat atraktivní biotopy a rostlinné druhy, pochopit důvody a způsob ochrany přírody. Důležitou součástí exkurze je také praktické seznámení s vědeckými postupy a prací vědců v terénních podmínkách.

  Přejít na web akce
 • Přednášky z experimentální biologie
  celoročně

  Přednášky a krátké kurzy z experimentální biologie o různých tématech od vlivu abiotických faktorů prostředí na rostliny přes anatomii, fyziologii a cytologii rostlin až po imunologii, genetické modifikace a boj s rakovinou.

  Přejít na web akce
 • Kurz poznání našich řas a hub
  září

  Terénní exkurze spojená s praktickou výukou poznávání přírodního materiálu. Odběr řas a hub, jejich preparace a určování. Možnost zjistit, jaká společenstva řas a hub lze nalézt v různých ekosystémech (řeky, potoky a rybníky, lesy, travní porosty).

  Přejít na web akce
 • Popularizační přednášky z genetiky
  celoročně

  Popularizační přednášky pro ty, kteří se chtějí seznámit se zajímavými poznatky a aplikacemi z oblasti populační genetiky a paleogenetiky (např. identifikace člověka nebo historicky slavných osobností podle DNA, důkazy o křížení s Neandrtálci apod.).

  Přejít na web akce
 • Letní škola proteinového inženýrství
  červen, jednou za dva roky

  Jsi-li student 3.-4. ročníku střední školy a baví Tě praktické využití biologie, biochemie, biotechnologie a bioinformatiky, tak jsi na správné adrese! Provedeme Tě pestrým světem proteinů. Program je kombinací teorie, praxe a osobnostního rozvoje.

  Přejít na web akce
 • Semináře z biochemie
  celoročně

  Jednodenní semináře přibližující jednotlivé problematiky biochemie s možností vyzkoušet si některé experimenty přímo v laboratoři. Po předchozí domluvě jsme rovněž schopni zajistit školám komentované prohlídky laboratoří nebo popularizační přednášky.

  Přejít na web akce
 • InterSoB
  duben

  Jednodenní soutěž středoškolských studentů, při které máte možnost podívat se do zákulisí Masarykovy univerzity, vyzkoušet si své schopnosti v různých oblastech, udělat si s kamarády zajímavý výlet po Brně a poměřit svoje síly s dalšími týmy.

  Přejít na web akce
 • K-SCUK
  září

  Společné soustředění pro řešitele seminářů IBIS a KSI. Na soustředění bude probíhat nejen zajímavý odborný program, ale i nabitý program zážitkový. Odborný program zahrnuje přednášky, dílny, diskuze a vzdělávací bloky z informatiky a biologie.

  Přejít na web akce
 • N-trophy
  únor–březen

  Soutěž pro tříčlenné týmy středoškoláků, kteří se nebojí vědy a experimentu. Kvalifikace je otevřena všem a úlohy řešíš z pohodlí domova. Ve finále to otestuješ i v laboratořích MU, kde je vše spojeno v jeden příběh. Máš na to? Slož tým a dokaž to!

  Přejít na web akce
 • T-exkurze
  říjen–prosinec, duben–červen

  Ochutnej vysokoškolské studium. Navštiv laboratoře, zjisti více o oboru, který třeba budeš jednou chtít studovat. Vybereš si jedno nebo více témat, nastuduješ materiály a vyplníš test. A pak už jdeš na T-exkurzi, zkoumat, co tě zajímá.

  Přejít na web akce

O akcích

Tento web sdružuje akce Přírodovědecké fakulty, Fakulty informatiky a Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity pro středoškoláky. Můžeš na něm najít například korespondenční semináře nejrůznějších oborů, kroužky, workshopy, soutěže, letní školy a mnoho dalšího. Akce jsou k dispozici také ve formě brožury.

Tuto stránku spravuje Spolek přátel severské zvěře FI MUNI.
Chceš-li změnit údaje u svojí aktivity uvedené na tomto webu, uprav je v správcovské tabulce a napiš na zverinec-loskarlosvybor@fi.muni.cz.

Použité fotografie jsou z archívu jednotlivých akcí a archívu PřF a FI.

Design: Adéla Miklíková, technická realizace: Honza Horáček, zpracování dat: Martin Ukrop.